PRACOWNIA /

środa, 27 marca 2013

INAUGURACJA FUNDACJI IM. STEFANA KURYŁOWICZA

Dziś, czyli  26 marca 2013 rozpoczęła się oficjalnie działalność Fundacji. Na stronie fundacji zamieszczono informacje o dwóch konkursach: w kategoriach TEORIA I PRAKTYKA.

fot. ze strony  http://fundacja-sk.pl


Nagrodę w kategorii TEORIA stanowi sfinansowanie dwujęzycznej publikacji w formie specjalnej serii wydawniczej Architektura w kulturze - kultura w architekturze, dostępnej on line i jako książka drukowana. Mogą o nią rywalizować młodzi autorzy tekstów teoretycznych poświęconych relacjom architektury i kultury. Jeżeli chodzi o kategorię PRAKTYKA, to fundacja przewiduje dofinansowanie funduszu nagród w konkursach architektonicznych na obiekty kultury - przeznaczony dla instytucji samorządowych, publicznych lub prywatnych na terenie Polski.
Krótko o patronie fundacji:
Stefan Kuryłowicz był jednym z najbardziej wpływowych twórców w historii polskiej architektury - autorem lub współautorem wielu prestiżowych obiektów nagradzanych w konkursach krajowych i zagranicznych. Pomysły Kuryłowicza zmieniły oblicze postkomunistycznej Warszawy. Wiele spośród znanych i docenianych budynków w stolicy zostało wybudowanych wedle jego projektu. Stworzona przez niego Pracownia Kuryłowicz & Associates stanowi wzorcowy przykład połączenia wolnej twórczości architektonicznej z wymogami biznesowymi i rynkowymi.
W pracy dydaktycznej i projektowej Stefan Kuryłowicz za priorytet uważał łączenie teorii z doświadczeniem praktycznym, wierząc, że obowiązkiem architekta wykonującego zawód zaufania publicznego jest konfrontacja własnej twórczości z opinią publiczną. Spuścizna po nim to nie tylko zrealizowane według jego projektów budynki i fragmenty miast, ale także wielki wpływ, jaki wywarł na kilka pokoleń kształconych przez siebie architektów. Spuścizna ta obecna jest w myślach, które zapisał, pomysłach i ideach, z których wiele jest i będzie kontynuowanych. Spuścizna po nim to nie tylko zrealizowane według jego projektów budynki i fragmenty miast, ale też wpływ, jaki wywarł na kilka pokoleń kształconych przez siebie architektów. Spuścizna ta obecna jest w myślach, które zapisał, pomysłach i ideach, z których wiele jest i będzie kontynuowanych. Pierwsze konkursy, które wygrywał jako młody absolwent studiów architektonicznych w zespole z przyjaciółmi, dotyczyły budynków poświęconych teatrowi i operze: Opera Bałtycka w Gdańsku- 1974, Filharmonia we Wrocławiu- 1975, Opera w Damaszku- 1979 ( 2 nagroda ) i inne. Tej tematyce poświęcona była także jego rozprawa doktorska z roku 1987.
Stefan Kuryłowicz wierzył, że każde zadanie architektoniczne może być aktem prawdziwie twórczym pod warunkiem połączenia w nim pragmatyzmu, jakiego wymaga część inżyniersko-ekonomiczna, i piękna, jakie może wyzwolić odważnie pokierowana, bogata w wiedzę wyobraźnia. Dlatego nagrody jego imienia przyznawane będą przez fundację Stefana Kuryłowicza w dwóch kategoriach :za twórcze i nowatorskie projekty konkursowe dotyczące obiektów poświęconych kulturze oraz za prace teoretyczne dotyczące relacji architektury i kultury. Bowiem architektura, dzięki której człowiek zyskuje nowe zrozumienie świata i w tym świecie upodobanie, jest z pewnością częścią kultury.  Informacje pochodzą ze strony fundacji http://fundacja-sk.pl/

Kilka przykładów projektów pracowni Kuryłowicz & Associates
business developement center

hotel doubletree by hilton

Łubienica house

Kampus Ochota
Źródło zdjęć: http://www.apaka.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz